Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

105.9m FM

Ferit sm mastare for tredje gangen

opinion

Bli medlem Glömt lösenord? Klubben har inte gått ut med informationen, men enligt min källa är allt klart. Robert Baydar, anfallare, FC Schötz Den schweziske assyriern har de senaste veckorna varit på provspel och hunnit spela ett par matcher. Tränare Milosevic tyckte att den nye spelaren ser intressant ut och ville gärna ha honom kvar. Fansen har också visat positiva reaktionen för spelaren och styrelsen agerade och kontrakterade Baydar Ferit sm mastare for tredje gangen tre år framåt.

Nadir Benchenaa, mittfältare, Hammarby åringen som den senaste säsongen var utlånad till ÖIS är inte längre önskvärd av Linderoth och Hammarby och en utlåning i minsta laget är väldigt aktuellt.

Av denna anledning har Assyriska varit på allerten och lyckats knyta till sig honom, för minst två år. Patrik Amoah, anfallare, Djurgården Assyriska har gjort klart med Djurgårdens kvicke anfallare. Det handlar om ett lån på ett år. Den unge anfallaren som haft svårt att slå sig in i DIF;s anfall, kan utvecklas mycket genom att gå ner ett steg och få regelbunden speltid.

Och det är väl också syftet med utlåningen. Klubbarna är nu helt överrens om utlåningen, det deklarerar Assyriskas klubbchef Aydin Aho, via klubbens officiella hemsida Erik Sundin, anfallare, Väsby United årige Sundin har skrivit på ett två-års kontrakt med klubben och är ett bekant ansikte för tränare Milosevic. Han kan användas både som mittfältare och anfallare och stod det gångna året för 5 mål och 5 assist.

Han har de senaste säsongerna spelat i div 2 med just Gunnilse. Ferit sm mastare for tredje gangen

Tog hem titeln i Omaha....

Han håller mest till på mitten och hans främsta kännetecken är hans goda teknik, men senaste säsongen flyttades han ner till backlinjen och var en stark bidragande faktor till att man inte åkte ur serien. Han var även lagkapten. Han har övertygat Assyriska och har blivit erbjuden ett testkontrakt på ett år där han får visa framfötterna. Han har ett förflutet i Hammarby och spelat allsvenskt och har representerat det svenska u landslaget.

Han är 26 år gammal och är en spelare Assyriska en längre tid haft ögonen på.

Ferit Gabriellson, Stockholm 2 SEK...

Han har skrivit på för två år. Vann skytteligan i superettan med 23 mål, då i Café Ferit sm mastare for tredje gangen. Har varit skadedrabbad under sin sejour i AIK. Kan bli mycket nyttig i Assyriska om han hittar tillbaka till storformen. Andi Toompuu, mittfältare, Enskede IK Toompuu, 21 år var lagkapten i Enskede den gångna säsongen - han är en offensiv mittfältare som Assyriska tror mycket på.

Gabriel Rhawi, Elias Merkes och Leondard Berg, lärlingskontrakt Assyriska har kontrakterat tre lärlingar från de egna ungdomsleden.

Samtliga har skrivit på för fyra år. Kan någon av dem blomma ut likt Kennedy eller Stefan Batan? Det återstår att se. Sen om det handlar om ett lån eller inte är jag inte säker på. Men klart är i alla fall att Eddie kommer att spela för Valsta denna säsong. Det kan vara bra för hans utveckling att komma ner en division och få regelbunden speltid. Kaspars Gorkks, försvarare, okänd Gorkks har på grund Ferit sm mastare for tredje gangen familjeskäl återvänt till Lettland och trots kontrakt med Assyriska släpper klubben honom då de anser att hans hälsa är viktigast.

Kabba visade tydligt och tidigt att han ville lämna AFF och vi får tacka honom för hans tid hos oss och önska honom lycka till nere i Grekland.

Hasan Cetinkaya, mittfältare, Jönköping Södra Hasan Cetinkaya, Ferit sm mastare for tredje gangen lämnade Landskrona för Assyriska mitt under säsongen, har lämnat truppen och skrivit på för Jönköping Södra. Idag presenterades han som senaste nyförvärvet för J-Södra. Han har skrivit på ett 3-års kontrakt Andreas Haddad, anfallare, Lilleström Andreas Haddad som efter sin lånetid i norska Lilleström kommit hem till Södertälje och tränat med Assyriska har kommit överrens med den norska klubben om ett tvåårs-kontrakt.

Nu är klubbarna helt överrens om övergångssumman, som ännu är hemlig, och Haddad ansluter nu till Lilleström. Johan Ländin, försvarare, Syrianska FC  Johan Ländin som varitklubben trogen imånga år, i med- och motgång har kanske sett sina bästa dar som elitspelare och väljer därav att trappa ner på grund av att han vill satsa mer på familjen.

Syrianska FC får ett välkommet tillskott i sin jakt på superettan. Melke är talangen som aldrig blommade ut. Förhoppningsvis kan han få en nytändning i och med klubbytet.

Det har blivit en hel såpa av cirkus-Batan som vi inte vill gå in i djupet på. Batan har i alla fall skrivit på ett fyraårs-kontrakt med DIF och han verkar nöjd. Nu har han bestämt sig för den hårdsatsande superettanklubben. Thomas Thudin, målvakt, Valsta Syrianska "Thudde" Ferit sm mastare for tredje gangen agerat andramålvakt bakom Erland Hellström lämnar nu klubben för spel i den nya division 1 med Valsta Syrianska i hopp om speltid.

Därmed lämnar Thudin en stor lucka bakom sig, inte för sina spelarinsatser utan för sin inställning och hjärta för klubben. Men intresset är som sagt fortfarande hett och man vill ha spelaren. Daniel Winkler, mittback, FC Nurnberg Som jag redan igår antydde skulle en tysk mittback komma på provspel och detta har nu Assyriska bekräftat på sin officiella hemsida.

Daniel Winkler, som han heter, skall träna veckan ut och sedan tar Zvezdan och co. Han beskrivs som en spelande mittback med bra huvud- och närkampsspel.

Han är även vänsterfotad. Enligt Södermanlands Nyheter har Hamzo erbjudits ett drömkontrakt av en klubb i Qatar, men även att det finns en norsk klubb och Öster att ta ställning till. Men Hamzo vill förmodligen studera och i så fall stannar han nog i Assyriska. Mest Lästa Hetaste forum Mest kommentarer Senaste nytt om Svensk Fotboll Fredrik Björck lämnar Rödblått. Bosse Andersson i samtal med Astrit Ajdarevic. Kaksa stannar, Hallberg lämnar. ÖSK jagar anfallare och ger inga besked angående Kralj.

Lönn följer med "Daja". Nya blad att skriva. Blåsvarta julkalendern — lucka Malle är stolt och veckans bild » Bollklubbsbloggen: Kanske inte Benzema, men Let´s go bananas » Bollklubbsbloggen: Veckans bild väcker känslor » Silly Season Halmstad: Ny Keita på gång.

AIK behöver få ny fart. Bjarnason har rotat sig i Helsingborg. Vinna eller försvinna i januari. Startsidan     Om SvenskaFans.

Pot Limit Omaha i årets Poker-SM Live slår nya rekord med 97 startande!

Poker-SM hölls för första gången...

beta pott åt gången, där man har fyra kort på handen och måste använda två för att bilda bästa tänkbara Sedan dess har vi alltså korat totalt elva PLO-mästare. Förutom dessa har vi Ferit Gabrielsson som vunnit SM två gånger. Ferit Gabriellson, Stockholm 2 SEK Alexander Richnau, Sundsvall 3 56 spelare och bland dessa hittar vi både en EPT-mästare och en stirrig svensk i hetluften.

EPT är igång igen och Ferit sm mastare for tredje gangen gången är det Warazawa som gäller. spelare som jobbar mycket för laget, säger klubbens pressansvarige Ferit Varli till 6xue.info Melke Demir lämnar klubben han en gång fostrades i, i sökandet efter mer speltid. Den okände mannen bakom HBK:s två senaste SM -guld årliga boktips-artikel är här, med böcker från King och Foer och en del andra.

MORE: Fjarde gangen gillt vetlanda klart for sm final

MORE: Varldsmastare klar for modo

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde